2013
Tamjanika
TAMJANIKA je suvo muskatno vino slamanasto žute boje sa blagim zelenim odsjajem. Mirisa na tamjan, bosiljak, muskatni orah, tropsko voće sa herbalnim tonovima. Vino sa raskošnim bukeom izuzetno prijatne arome idealno ide uz srpska predjela, uz punjenu papriku, podvarak, prebranac, meso ispod sača, lagane sireve, belu morsku ribu spremljenu na grilu, obrok salate. Najbolje ga piti na 9-12 C.
- 100 % od Tamjanike
- nadmorska visina: 300 metara do 360 metara
- položaj vinograda je južni i jugoistočni
- sadržaj alkohola je 12,5 % vol do 14,0 % vol
750ml
Kategorija: Bela vina
Nagrade:
Novosadki Sajam (berba 2010) – srebrna medalja
Novosadski Sajam (berba 2012) – srebrana medalja
Novosadski Sajam (berba 2013) – zlatna medalja
Balkan Internacional Sofija (berba 2011) – bronzana medalja
Sajam Vino Župa Aleksandrovac (berba 2012) – srebrana medalja
Takmičenje za najbolja Srpska vina (berba 2013) – bronzana medalja
Beowinefair (berba 2014) – srebrana medalja
Nešto više o Tamjanici
Da li ste znali da se Tamjanika na prostorima naše Župe i podžupskim selima gaji još od davnina?
Po boji pokožice, veličine i oblika grozda razlikujemo 3 vrste: žuta, bela i zelena.
Tamjanika žute boje, ćilibarka, je stara izvorna Tamjanika zbijenog ovalnog grozda, manje veličine, težine od 80 do 130 grama. U starim vinogradima su se ređe mogli naći i rehuljavi grozdovi manje zbijeni. Žuta Tamjanika je izuzetno muskatna i začinska sorta, čiji miris i ukus podsećaju na tamjan i bosiljak.
Postojali su zasadi čiste Tamjanike, ali mnogo više pomešani sa drugim belim sortama prilikom podsađivanja praznih mesta u vinogradima tipa belina, jagoda, smederevka, kozje sise, stonim belim sortama za jelo.
Prirodnim ukrštanjem, oplodnjom i mutacijama vremenom je nestala bela Tamjanika; krupnih sočnih grozdova, prosečne težine od 100 do 200 grama, muskatnog mirisa, ali ne koliko i žuta. Njenom sadnjom na savremenim plantažama sa naslonom i žicom ona je pokazala svoju bujnost – rodnost, morala se ukrotiti smanjenjem prinosa, regulisanjem roda što je dovelo do proizvodnje kvalitetnih vina.
Zelena Tamjanika, tipična po zelenkastoj boji pokožice pojavila se ne tako davno u našim vinogradima. Verovatno od nekuda donešena i zasađena. Slabog je muskatnog mirisa, grozdovi su srednje veličine, sitniji od bele Tamjanike, daje sveža blago muskatna vina.